Danimarkalıların Mutluluk Sırları

Mutlu olmak aslında çok kolaymış.


Herkes aynı soruyu soruyor. Mutlu muyum? Mutlu muyuz? Mutluluk nedir? Anlık bir duygu durumu mu? Yoksa yaşamın içinde devam eden bir süreç mi? Birçok etken mutluluğumuza etki ediyor. Ünlü düşünür Winnie-The-Pooh’un dediği gibi “Mutluluğu telaffuz etmezsiniz, hissedersiniz.”


Yeni okuduğum "Hygge (Danimarkalıların Mutluluk Sırları)” adlı kitap mutluluk kavramına birde onların gözünden bakmamı sağladı . Onların tanımına göre mutluluk manifestosu 10 temel kavramda toplanıyor. Kötü şeylerden uzak durup sıcak ve samimi ortamalar yaratmak "Hyggelig" olarak tanımlıyorlar. Yapmanız gerekenler ise çok kolay.


1. Ortam

Işıkları söndürün. Mumları yakın ama odayı da havalandırmayı unutmayın. Bununla birlikte aydınlatma sisteminizi gözden geçirin. Tavanda asılı büyük bir lamba yerine oda etrafına yerleştirilmiş ufak lambalar tercih edin. Aşağıdan yukarıya yapacağınız bir ışıklandırma ile çok "Hyggelig" bir ortam oluşturabilirsiniz.


2. Zihin

Burada şu anda var olun. Telefonları kapatın.


3. Keyif

Kendinize sevdiğiniz anlar yaratın .Size ne keyif veriyorsa... Sıcak bir içecek içmek, evde en sevdiğiniz köşenizde kitap okumak, yağmurlu havalarda battaniyenin altında en sevdiğiniz diziyi izlemek... Kahve, çikolata, pasta ve şekerlemeyi kim sevmez ki?


4. Eşitlik

Zamanın kısıtlı ve değerli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Biz, benden üstündür. Hayatı ve sorumluluklarınızı sevdiklerinizle paylaşın. Hem yardım etmek bedava.


5. Şükran

Şükredin. Ne kadar çok o kadar iyi. Şu an sahip olamadıklarınızın değil, sahip olduğunuz şeylerin farkına varın.


6. Uyum İçinde Ol

Bu bir yarışma değil. Çevrenle ve sevdiklerinle uyum içinde yaşa. Başarılarından bahsedip kendini ispat etmene gerek yok. Onlar seni zaten seviyor. Unutma! Bir bitki yanındaki bitki ile kendini kıyaslamaz, sadece çiçek açar.


7. Rahatlık

Rahatlayın. Bir mola verin. Kendinizi rahat bırakırsanız her şey daha iyi olur. Doğada zaman geçirmeye özen gösterin. İlham alacağınız çok şey olacaktır.


8. Ateşkes

Ajitasyon yaratmaya gerek yok. Ayrıca politika tartışmalarının çoğu zaman kimseye faydası yok.


9. Birliktelik

Sevdiklerinizle güzel anılar biriktirin. Kötü zamanlarda sarılacağınız, "Şunu şöyle yapmıştık hatırlıyor musun?" diyebileceğiniz anılarız olsun.


10. Sığınak

Evinizi, kabileniz olarak görün. Burası huzur, eğlence ve güven alanıdır.